Стягнення боргів

Повернення боргів за розпискою вважається серед юристів не дуже складною справою, але якщо Ви вперше потрапили в неприємну ситуацію, коли боржник не віддає Ваші «законні» кошти добровільно, зазвичай така ситуація може Вас не тільки налякати, а й привести до повного розпачу.

Але не слід зневірятися. Я поясню Вам, як правильно «позичати» і яким чином можна цей борг повернути.

По-перше, Ви повинні знати, що існування розписки підтверджує безумовність заборгованості. Повернення боргу, таким чином, легко здійснити, оскільки можна довести, що борг існує насправді. Тому, перш ніж звертатися до суду, Ви можете пред'явити боржникові претензію з пропозицією погасити заборгованість, вказавши всі негативні наслідки для недобросовісного боржника: стягнення інфляційних втрат, 3% річних за користування грошима кредитора, які з часом зростають. Особливо це важливо, якщо у розписці не вказано конкретний термін повернення боргу. Ваша претензія має бути викладена у письмовій формі та надіслана боржнику рекомендованим листом з повідомленням. Цей момент її отримання боржником стане відправною точкою протягом строку, і протягом тридцяти днів боржник буде зобов'язаний погасити борг. Можна також зазначити і той факт, що при судовому розгляді боржник, швидше за все, буде змушений сплатити послуги адвоката та зазнати інших судових витрат. Звертаю Вашу увагу, що судові витрати на адвоката завжди стягуються з сторони, що програла.Але на практиці нерідко виявляється, що дані в розписці не збігаються з реальними, боржник відмовляється від «авторства» розписки або просто не має коштів для повернення боргу. Ситуація безнадійна? Звернувшись за допомогою до кваліфікованого юриста Ви маєте всі шанси на ефективне та досить швидке вирішення цієї проблеми. Або Ви можете скласти позовну заяву самостійно та звернутися з нею до суду.

У разі звернення до суду можна порекомендувати відразу ж після подання позову звернутися із заявою про забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно боржника (але у заяві Ви маєте чітко вказати, на яке саме майно має бути накладений арешт). Хотілося б звернути увагу на те, що тут без допомоги юриста Вам буде складно обійтися. Тому що наявність певного майна у боржника має бути підтверджена письмово. Майно, на яке може бути накладено арешт, виявляється шляхом направлення офіційних запитів до органів БТІ, ДАІ тощо.
Якщо рішення судом вже винесено та набуло чинності, Вам необхідно звернутися до суду із заявою про видачу виконавчого листа, з якою маємо звернутися до Державної виконавчої служби. Тут також Вам на допомогу може прийти адвокат, який допоможе зробити офіційні запити організацій щодо розшуку майна боржника, а в разі потреби оскаржити бездіяльність чи незаконні дії виконавчої служби.

Але Ви можете бути більш обережними і позичати кошти за договором позики.При укладанні договору позики сторони повинні звернути увагу на форму, передбачену законодавцем для такого виду договорів.

Договір позики укладається як в усній, так і в письмовій формі. У Цивільному кодексі України зазначено, що договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менше ніж у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа – незалежно від суми (ч.1 ст.1047 ЦК України). Розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян може встановлюватись законами чи постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України.

Отже, із положення закону випливає, що проста письмова форма є обов'язковою для договору позики лише у випадках, коли кредитор (кредитор) - юридична особа, а також у випадках, якщо сума договору позики перевищує встановлений законом розмір.

Закон не вимагає нотаріального посвідчення договору позики, однак за домовленістю сторін або на вимогу однієї зі сторін договір може бути посвідчений нотаріально. Але в цьому випадку при посвідченні договору Вам потрібна нотаріальна згода другого подружжя на позику коштів, а також у державній нотаріальній конторі Ви зможете сплатити державне мито у розмірі, визначеному Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 р. «Про державне мито».

За нотаріально засвідченими договорами позики, у разі неповернення боргу, кредитор може звернутися до нотаріуса за здійсненням виконавчого напису про стягнення заборгованості. Звертаю Вашу увагу, що процедура стягнення боргу за виконавчим написом є такою самою, як і процедура стягнення на підставі рішення суду. Тобто після отримання виконавчого напису Ви звертаєтесь до Державної виконавчої служби.

Також Ви повинні знати про те, що у разі смерті боржника Ви маєте право протягом шести місяців з дня, коли Ви дізналися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від терміну вимоги. Якщо ж кредитор (тобто. Ви) не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину протягом одного року від настання терміну вимоги погашення боргу.

Якщо у Вас виникли проблеми зі стягненням боргів, звертайтеся, я допоможу Вам їх стягнути.